top of page

Acerca de

התובנות המנטאליות מהמשחק מכבי חיפה- הפועל באר שבע 

  • Facebook

ב112 דקות המשחק ברוטו ששיחקו אתמול על כר הדשא אפשר להפיק קורס מנטאלי שלם של לפחות 112 שעות לימוד .

התובנות המנטאליות שאפשר לקחת מהמשחק הזה לא פחות מכמות האירועים המטורפים שהיו .

אני שומע הרבה מאוד פרשנים, מאמנים וגם חברים שאומרים שאי אפשר לשייך כל דבר לצד המנטאלי, אתמול הוכח שהכל זה מנטאלי!

הסבר :

אחד הכלים החשובים שאני מלמד את השחקנים שאני מלווה נקרא כדור שלג, המטרה של אותו כלי זו ההבנה של השחקן האם הפעולה שאני עושה כעת כוללת בתוכה את הפעולה שעשיתי לפני , האם מסירת הפס שאני נותן עכשיו היא אותה מסירת פס מושלמת שנתתי באימון או שהיא כוללת בתוכה את חטיפת הכדור שחטפו לי רגע לפני ואז המסירה לא מספיק עם רגש , לא פגעה במקום הנכון של הכדור, לא מספיק מדוייקת - הרגע של השחקן לא היה במסירה אלא במשהו שהיה לפניי .

ברגע שזה קורה נוצר כדור שלג שאם לא עוצרים זאת, הטעות המינורית תגדל לטעויות גדולות יותר שיהיה קשה לעצור אותה בהמשך .

שופט המשחק גל לייבוביץ נתקל אתמול באותו כדור שלג, לא ממש מעניין אותי בחירת ההחלטות שלו בתחילת המשחק עם הפנדל הראשון והאדום , מה שאותי כצופה וכמאמן מנטאלי מעניין זו ההתנהלות שלו רגע אחרי ההחלטה ודרך קבלת ההחלטה באותה שנייה .

 

 

בדקה ה20 לאחר הוצאת האדום לבאר שבע כל שפת הגוף שלו , ההליכה שלו במגרש , הריצה שלו, התנועות, וגם מקצב השריקות שלו השתנה . מסירה אצל שחקן = שריקות אצל השופט. כלומר מה שהיה במחשבותיו של השופט זה הפעולות שהוא כבר החליט , אלו היו בראשו ופחות הרגע הנוכחי שזה בסוף מה שקריטי עכשיו .

וכאשר זה מתנהל בראשו אדום נוסף שצריך או ייצטרך להוציא לבאר שבע לא ייצא באותו האופן למרות שיגיע כי הוא ניזכר באדום הקודם.

בתקרית ליד קו הקרן במחצית השנייה ( נחזור אליה מיד ) היה חובה על פי החוק להוציא 2 אדומים נוספים לב"ש ( מרפק ודריכה ללא כדור) - שני כרטיסים שלא נשלפו בהמשך לאותו כדור שלג .

שופטי הואר - אותו כנ"ל - גם פה ייתכן שהפעולות שלהם בתחילת המשחק היו נכונות וגם כאן כדור השלג ( החלטות שקיבלו לפניי השפיעו על ההחלטות של אחריי ) פעל עליהם, לאף שופט שייראה את הפגיעות בתקרית של הקרן כמנותקות מהמשחק הזה אלא כתקריות נפרדות ( בודדות ) לא יהיה ספק שצוות הואר היה חייב לעדכן את השופט ( לפחות לקרוא לו לצפייה ולקבלת החלטה בואר )- זה לא קרה בגלל שהם לא ניתקו זאת מהאירועים הקודמים ושחקנים שהיו חייבים לצאת מהמגרש המשיכו לשחק בלי להענש , כאמור אלו טעויות שיפוט שלא נגרמו בשל אי ידיעת החוקה אלא אך ורק בשל אלמנט מנטאלי שפגע בקבלת ההחלטה הנכונה .

רוני לוי - לאחר הרחקת גורדנה הבין רוני לוי שבמשחק כדורגל הוא לא יוכל לנצח את המשחק הזה, פיגור -1-0 , 10 שחקנים, מגרש חוץ , אנרגיות ברצפה של שחקניו - זה לא כוחות , רוני לוי מאמן מנוסה , חכם, שכבר עבר הרבה במגרשי הכדורגל. באותו שלב מוקדם של המשחק הוא ידע שאם יהיה פה משחק כדורגל הוא יסתיים כנראה בתבוסה כי אלו יחסי הכוחות באותו רגע,

רוני לוי עשה הכל ( וזו זכותו) שכולם ייתעסקו בהכל רק לא בכדורגל, והמטרה שלו למשוך גם את חיפה לאותו המשחק. ההתנהלות שלו ללא הרף לעבר השופט, הספסל של חיפה, השחקנים במגרש של חיפה , הקהל - הכל , רק לא מה שקשור לכדורגל זה יכול להיראות לעיתים מהצד כאיבוד עשתונות ולא מכבד את המשחק , לדעתי זה מכוון בשביל להשיג את מטרתו ( לא לצאת עם תבוסה ) .

מכבי חיפה- וזה הצליח לו - מכבי חיפה לא שיחקה את הכדורגל הרגיל שלה, בדרך כלל במצבים כמו אתמול המשחק נגמר ב -4-0 קל .

אתמול מכבי חיפה נגררה למשחק של הפועל ב"ש , דעתי , נראה שהם השתתפו בכאבה של באר שבע (בלי רצונם), הזדהו עם התלונות של רוני , ידעו שהמשחק הסתיים כבר בדקה ה15 ( זאת היתה ההרגשה של כל מי שצפה במשחק) ורק חיכו לרדת עם ניצחון של 1-0 קל , במקום להמשיך ולדרוס . בדיוק כמו שעשו בעבר ( עם מאמן שרוצה לשחק כדורגל)

שוב כדור השלג- במקום להתייחס לכל פעולה ספציפית , התייחסו לעבר של המשחק .

רוני לוי השיג את מה שרצה - הרדים את כולם ( גם את שחקניי באר שבע) , גרם לכולם להבין שהמשחק גמור .

ואחריי שמרדימים צריך את שכטר בשביל שיעיר את שחקניו, ובזה שכטר מעולה.

שכטר עם הנסיון שלו תדלק את תקרית הקרן בשביל דבר אחד - לגרום לחבריו להבין שיש כאן עדיין משחק , שהתוצאה עדיין רק 1-0 ויש סיכוי לצאת עם משהו . שכטר חיפש את הרגע הזה כמו שעשה במספר מקרים בעבר כדי להעיר את כולם ולקחת על עצמו סוג של מנהיגות . חיפה ישנים- יש לנו הזדמנות לעקוץ .

והם והוא עקצו .

הנצחון הזה לא ניצחון של כדורגל אלא ניצחון של מנטאליות .

מנטאליות של השופט, של שופטי הואר , של רוני לוי ושל מכבי חיפה .

כאמור, 112 דקות משחק .

112 שעות של קורס מנטאלי.

מועדון השחקנים המתמידים לוגו לוואטסאפ.jpg

 אסף שטנגל  -מאמן מנטאלי ומייסד 'מועדון השחקנים המתמידים' - המאפשר לכל ספורטאי לקבל ליווי של מאמן מנטאלי במחיר זול במיוחד.

לפרטים נוספים על המועדון לחץ כאן 

  • Facebook

Let’s Work Together

Get in touch so we can start working together.

Thanks for submitting!
bottom of page